АНАЛІЗ ПРОЦЕСІВ УДАРНО-АБРАЗИВНОГО ЗНОШУВАННЯ РОБОЧИХ ОРГАНІВ ДОРОЖНЬО-БУДІВЕЛЬНИХ МАШИН

Автор(и)

  • Савуляк Валерій Іванович Вінницький національний технічний університет
  • Гримашевич Володимир Олександрович Вінницький національний технічний університет

Ключові слова:

дорожньо-будівельні машини, робочі органи, матеріали, легування, ударно-абразивна зносостійкість, відновлення робочих органів, експлуатація

Анотація

Ударно-абразивне зношування відносять до найбільш небезпечних та поширених видів пошкоджень дорожньо-будівельних машин. За статистичними даними з причин, викликаних цим видом зношування, виконується біля 50 % всіх ремонтних робіт по відновленню працездатності машин. Найбільше зношуються робочі органи тих машин, які працюють з високими тисками середовища на поверхні, що безпосередньо виконують корисну роботу. В дорожньо-будівельних машинах такі поверхні мають ножі скреперів, грейдерів та бульдозерів, щелепи грейферних навантажувачів тощо. Особливу проблему для функціонування дорожніх машин створюють не лише власне процеси зношування, але і їх нерівномірність, що спотворює профіль робочих органів машини, змінює величину та напрями векторів сил, які діють на різних ділянках деталей. У низці випадків компенсувати нерівномірність зносу окремих поверхонь не вдається. Виникає питання щодо можливості попередження таких проблем шляхом створення на поверхнях деталей робочих органів шарів з різною зносостійкістю за рахунок керування локальним складом та структурою матеріалу на різних ділянках. Дослідження закономірностей процесів абразивного зношування та пошук конструктивних і технологічних заходів для покращення якості та ефективності функціонування дорожніх машин є безумовно актуальною задачею.

Метою цієї роботи є аналіз досліджень та публікацій з проблем ударно-абразивного зношування робочих органів дорожньо-будівельних машин в різних умовах експлуатації, методів їх відновлення та зміцнення. Аналіз досліджень і публікацій показав, що знос та довговічність робочих органів залежить від умов та середовища їх експлуатації, складу, твердості абразивних часток та їх фракційного складу. Для гальмування інтенсивного абразивного зношування робочі органи потребують застосування нових адекватних зносостійких матеріалів, покриттів та технологій їх застосування. Перспективними є технології нанесення зносостійких покриттів.

Біографії авторів

Савуляк Валерій Іванович, Вінницький національний технічний університет

д-р техн. наук, професор кафедри галузевого машинобудування

Гримашевич Володимир Олександрович, Вінницький національний технічний університет

аспірант 2-го року навчання кафедри галузевого машинобудування

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 8

Опубліковано

2024-12-30

Як цитувати

[1]
В. І. Савуляк і В. О. Гримашевич, «АНАЛІЗ ПРОЦЕСІВ УДАРНО-АБРАЗИВНОГО ЗНОШУВАННЯ РОБОЧИХ ОРГАНІВ ДОРОЖНЬО-БУДІВЕЛЬНИХ МАШИН», НаукПраці ВНТУ, вип. 4, Груд 2024.

Номер

Розділ

Машинобудування та транспорт

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають