ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ КЛАСИФІКАЦІЇ У КОНТЕКСТІ МЕДИЧНОГО ДІАГНОСТУВАННЯ

Автор(и)

  • Мартинюк Тетяна Борисівна Вінницький національний технічний університет
  • Кожем’яко Андрій Вікторович Вінницький національний технічний університет
  • Каташинський Дмитро Олександрович Вінницький національний технічний університет
  • Булига Ігор Володимирович Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/2307-5376-2025-1-80-85

Ключові слова:

медичне діагностування, класифікація об'єктів, ранжування, сортування, лінійна дискримінантна функція

Анотація

Для підсистеми підтримки прийняття рішень у складі експертних систем різного призначення актуальною задачею є можливість формування рангів стосовно отриманих результатів. Цю можливість можна реалізувати, якщо використовувати результати попередньої класифікації об’єктів. У цій роботі розглядається варіант реалізації процедури класифікації об’єктів із ранжуванням у контексті медичного діагностування захворювань. В якості базового задіяно метод класифікації з використанням лінійних дискримінантних функцій. Показано, що двома базовими операціями класифікації в цьому випадку є сформування лінійних дискримінантних функцій
векторно-матричним помножувачем та вибірка максимальної з них максимізатором типу “1 з N”. Враховуючи те, що ранжування результатів класифікації виконується після застосування до лінійних дискримінантних функцій механізму конкуренції через максимізатор, у роботі розглянуто варіанти реалізації такої функції максимізатора.

В результаті особливий інтерес з точки зору часових та апаратних витрат становить альтернативний метод числового сортування із застосуванням швидкісної операції декремента паралельно до всіх елементів числового масиву. Це, у свою чергу, дозволяє для формування рангів елементів задіяти швидкісну операцію інкремента. Обидві ці операції декремента/інкремента можна ефективно реалізувати на реверсивних лічильниках, що збільшить регулярність структури класифікатора. Отже, для цього класичну структуру класифікатора необхідно доповнити ранжувальником після максимізатора.

Результати імітаційного моделювання підтвердили слушність процесу медичного діагностування з ранжуванням визначених діагнозів захворювань. Важливо підкреслити, що актуальність ранжування результатів класифікації об’єктів під час медичного діагностування захворювань полягає в тому, що існує можливість розглядати не тільки діагноз з найбільшим рангом, але й найближчі до нього. Все це свідчить про наочність та зручність такого процесу медичного діагностування.

Біографії авторів

Мартинюк Тетяна Борисівна, Вінницький національний технічний університет

д-р техн. наук, професор, професор кафедри обчислювальної техніки

Кожем’яко Андрій Вікторович, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри обчислювальної техніки

Каташинський Дмитро Олександрович, Вінницький національний технічний університет

аспірант кафедри обчислювальної техніки

Булига Ігор Володимирович, Вінницький національний технічний університет

аспірант кафедри обчислювальної техніки

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 13

Опубліковано

2025-03-27

Як цитувати

[1]
Т. Б. Мартинюк, А. В. Кожем’яко, Д. О. Каташинський, і І. В. Булига, «ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ КЛАСИФІКАЦІЇ У КОНТЕКСТІ МЕДИЧНОГО ДІАГНОСТУВАННЯ», НаукПраці ВНТУ, вип. 1, Бер 2025.

Номер

Розділ

Інформаційні технології та комп'ютерна техніка

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають