ЗАЛЕЖНІСТЬ РІВНЯ БАКТЕРІОЛОГІЧНОГО ЗАБРУДНЕННЯ ҐРУНТІВ ВІД ВІДСТАНІ ДО ПОЛІГОНУ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ

Автор(и)

  • Березюк Олег Володимирович Вінницький національний технічний університет
  • Климчук Ірина Миколаївна Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
  • Васенко Тетяна Борисівна Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
  • Горбатюк Світлана Михайлівна Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова

DOI:

https://doi.org/10.31649/2307-5376-2021-2-1-6

Ключові слова:

сміттєзвалище, полігон, тверді побутові відходи, бактеріологічне забруднення, загальне мікробне число, регресійний аналіз

Анотація

Протягом останніх років в Україні значно зросла сумарна площа полігонів твердих побутових відходів та сміттєзвалищ, в тому числі й перевантажених, які порушують норми екологічної безпеки та є об’єктами інтенсивного екологічного навантаження, що загрожує забрудненням навколишнього середовища мікроорганізмами (бактеріями кишкової палички, стрептококами, стафілококами та аскаридами), спричиняючи бактеріологічне забруднення ґрунтів. Визначення регресійної залежності рівня бактеріологічного забруднення ґрунтів від вiдстані до полiгону твердих побутових відходів є актуальною науково-технічною задачею. Метою дослідження є визначення регресійної залежності рівня бактеріологічного забруднення ґрунтів від вiдстані до полiгону твердих побутових відходів. Під час проведення дослідження використано метод регресійного аналізу результатів однофакторних експериментів та інших парних залежностей із вибором кращого виду функції із шістнадцяти найпоширеніших варіантів за критерієм максимального значення коефіцієнта кореляції. Регресія проводилась на основі лінеаризувальних перетворень, які дозволяють звести нелінійну залежність до лінійної. Визначення коефіцієнтів рівнянь регресії здійснювалась методом найменших квадратів за допомогою розробленої комп’ютерної програми "RegAnaliz", яка захищена свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір. Отримано адекватну регресійну гіперболічну залежність рівня бактеріологічного забруднення ґрунтів від вiдстані до полiгону твердих побутових відходів, яку використано для визначення безпечної відстані розміщення полігонів ТПВ від земель сільськогосподарського призначення за показником рівня бактеріологічного забруднення ґрунтів. Побудовано графічну інтерпретацію залежність рівня бактеріологічного забруднення ґрунтів від вiдстані до полiгону твердих побутових відходів, яка дозволяє наочно проілюструвати цю залежність та показати збіжність теоретичних результатів з фактичними на рівні 0,99535.

Біографії авторів

Березюк Олег Володимирович, Вінницький національний технічний університет

к. т. н., доцент, доцент кафедри безпеки життєдіяльності та педагогіки безпеки

Климчук Ірина Миколаївна, Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова

 асистент кафедри медичної біології

Васенко Тетяна Борисівна, Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова

асистент кафедри медичної біології

Горбатюк Світлана Михайлівна, Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова

к. б. н., доцент, доцент кафедри медичної біології

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 248

Опубліковано

2021-09-22

Як цитувати

[1]
О. В. Березюк, І. М. Климчук, Т. Б. Васенко, і С. М. Горбатюк, «ЗАЛЕЖНІСТЬ РІВНЯ БАКТЕРІОЛОГІЧНОГО ЗАБРУДНЕННЯ ҐРУНТІВ ВІД ВІДСТАНІ ДО ПОЛІГОНУ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ», НаукПраці ВНТУ, вип. 2, Вер 2021.

Номер

Розділ

Застосування результатів досліджень

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

<< < 1 2 3 4 > >>